Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena netto  Wartość netto  Stawka VAT  Kwota VAT  Wartość brutto 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Sprzedaż bezrachunkowa (ilość, cena netto)
Sprzedażą bezrachunkową określamy transakcje, do których nie wymaga się wystawienia żadnego dokumentu potwierdzającego sprzedaż. Aby stało się to możliwe sprzedający/usługodawca musi posiadać zwolnienie z VAT i/lub kasy fiskalnej, a kupujący/usługobiorca być osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym. W takim przypadku sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania rachunku/faktury, chyba że nabywca zażąda otrzymanie takiego dokumentu. Brak obowiązku wystawiania faktur, nie zwalnia z konieczności ewidencjonowania obrotu ze sprzedaży. Sposób dokumentowania uzależniony jest jednak od tego, czy sprzedawca jest VATowcem czy nie.


W jaki sposób dokumentować sprzedaż bezrachunkową u nieVATowca?

Aby poprawnie udokumentować sprzedaż bezrachunkową można skorzystać z jednego z dwóch sposobów: poprzez prowadzenie ewidencji sprzedaży i comiesięcznego księgowania przychodów w KPiR (księdze przychodów i rozchodów) bądź poprzez codzienne wystawianie i księgowanie dowodów wewnętrznych w KPiR.


W jaki sposób dokumentować sprzedaż bezrachunkową u VATowca?

W przypadku VATowca dokumentacja sprzedaży bezrachunkowej jest znacznie łatwiejsza - nie trzeba bowiem prowadzić ewidencji. Wystarczy zapisać taką transakcję w rejestrze sprzedaży VAT, a wartość ująć w KPiR (księdze przychodów i rozchodów).


W jakim czasie należy udokumentować sprzedaż bezrachunkową?

Jeśli zdecydujemy się na dokumentację codzienną, musimy dokonać stosownych zapisów na koniec dnia, albo nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. W przypadku dokumentacji miesięcznej - mamy czas od 20. dnia kolejnego miesiąca (za miesiąc poprzedni). Osobom, które korzystają z usług biura rachunkowego zaleca się wybór drugiej opcji.