Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena netto  Wartość netto  Stawka VAT  Kwota VAT  Wartość brutto 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Paragon
Paragon fiskalny jest dokumentem drukowanym przez kasy fiskalne (rejestrujące). Paragon fiskalny powinien być drukowany natychmiast, w momencie zamknięcia transakcji w handlu detalicznym. Sposób wystawiania i wygląd paragonu reguluje rozporządzenie Ministerstwa Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy. Paragon musi zawierać: imię i nazwisko lub nazwę podatnika wraz z punktem sprzedaży lub siedzibą firmy, numer NIP sprzedawcy, numer wydruku, datę i czas sprzedaży, nazwy towarów i usług wraz z cenami jednostkowymi, ilością i wartością sprzedaży, łączną kwotą podatku i należności, kolejne numery paragonu fiskalnego i kasy , oraz logo fiskalne z numerem unikatowym kasy. Przy łącznej kwocie do zapłaty musi wystąpić oznaczenie waluty, w której zawarto transakcję.


W jakich sytuacjach paragon staje się jednocześnie fakturą uproszczoną?

Jeśli paragon, na którym rejestrujemy transakcje o łącznej wartości nie przekraczającej 450 zł lub 100 euro (brutto) zawiera także informacje o numere NIP nabywcy, staje się jednocześnie fakturą uproszczoną.


Czy można odliczyć VAT na podstawie paragonu?

Istnieje możliwość odliczenia VATu na podstawie paragonu wyłącznie w sytuacji, kiedy wspomniany dokument pełni jednocześnie rolę faktury uproszczonej. Oczywiście podatnikowi musi także przysługiwać prawo do odliczania podatku naliczonego.


W jaki sposób możemy poprawić błędy na paragonie?

Sposób skorygowania błędu na paragonie uzależniony jest od rodzaju pomyłki. 1. Jeżeli pomyłka dotyczy tzw. błędów oczywistych (które dają się łatwo zauważyć, np. w ilości lub cenie zamówienia) należy niezwłocznie wystawić nowy-prawidłowy paragon (i wydać go klientowi), a następnie ująć pomyłkę w ewidencji korekt (nie ma określonego sposobu prowadzenia takiej ewidencji - przedsiębiorcy często zapisują takie zdarzenia w zwykłym zeszycie/pliku excel). Do takiej ewidencji należy dołączyć oryginał paragonu z błędem, a następnie uwzględnić zmiany w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR) 2. W przypadku błędu w stawce VAT - korekta możliwa jest wyłącznie, gdy do paragonu została wystawiona faktura; konieczne jest bowiem zidentyfikowanie nabywcy w celu prawidłowego rozliczenia kwoty VAT) 3. W przypadku błędu w numerze NIP - niestety w tym przypadku nie mamy możliwości skorygowania błędu (niepoprawny NIP uniemożliwia nam bowiem właściwe zidentyfikowanie nabywcy).