Dotyczy dokumentu  Termin płatności  Data zapłaty  Dni zwłoki  Wartość  Odsetki %  Kwota odsetek 
Razem
Do zapłaty
Samodzielna zmiana
Waluta
Przelicz

Nota odsetkowa
Nota odsetkowa jest żądaniem zapłaty odsetek przez kontrahenta naszej firmy. Notę możemy wystawić w momencie, gdy kontrahent spóźnia się z zapłatą należnych zobowiązań. Za pomocą noty poinformujemy naszego dłużnika o wystąpieniu odsetek należnych z tytułu opóźnień w zapłacie. Do dochodzenia kwot, które należne są z tytułu nieopłacenia faktury lub rachunku wykorzystuje się artykuł 481 kodeksu cywilnego, który mówi, że wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie ponosił żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. Prawo to przysługuje na mocy ustawy i nie musi być zapisywane w formie klauzuli w umowie między stronami.


W jakich sytuacjach wystawia się notę odsetkową?

Notę odsetkową wystawiamy jeśli pojawi się opóźnienie w płatności - dokumentem tym zwracamy się z żądaniem zapłaty odsetek za nieterminowe uregulowanie należności przez kontrahenta.


W jaki sposób wyliczyć notę odsetkową?

Aby wyliczyć wartość noty odsetkowej wystarczy wysokość zobowiązania pomnożyć przez wysokość odsetek, otrzymaną kwotę podzielić przez liczbę dni w roku, a następnie otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę dni opóźnienia w płatności. Wartość odsetek może zostać określona w umowie. Jeśli tak informacja nie została zamieszczona w kontrakcie, obowiązują odsetki ustawowe (aktualnie wynoszą 5,6% w skali roku - zgodnie z art. 481 § 2 kodeksu cywilnego). Ważne: odsetki umowne nie mogą przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych.


Jakie dane/informacje powinny być zawarte na nocie odsetkowej?

Prawidłowo wystawiona nota odsetkowa powinna zawierać następujące elementy: 1. dane identyfikujące notę (datę wystawienia, unikalny numer dokumentu, opis "nota odsetkowa", podpis osoby wystawiającej dokument), 2. dane obu stron transakcji (imię i nazwisko/nazwa, adres, NIP), 3. szczegóły dotyczące płatności (kwotę i termin płatności, wartość należnych odsetek, okres opóźnienia, sposób uregulowania zobowiązania).