Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena netto  Wartość netto  Stawka VAT  Kwota VAT  Wartość brutto 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Faktura WDT
Kontrahenci z UE stanowią coraz większą grupę nabywców polskich towarów. Wielu przedsiębiorców rozszerza swój rynek zbytu dostarczając towary poza granice Polski, szczególnie do krajów bezpośrednio sąsiadujących. Transakcje dokonywane z kontrahentami z krajów należących do UE to inaczej Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów, która rządzi się określonymi regułami. Faktura sprzedaży w transakcjach WDT może być wystawiona za darmo na naszej stronie. Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu i darmowego wystawiania faktur WDT.


W jakich sytuacjach wystawia się fakturę WDT?

Faktury WDT wystawia się w celu udokumentowania transakcji realizowanych na terytorium Unii Europejskiej (UE) - dotyczy wywozu towarów z terytorium Polski do kraju zaliczanego do państw UE.


Jakich należy dopełnić formalności aby móc wystawiać faktury WDT?

Planując transakcje w obrębie państw Unii Europejskiej (UE) należy w pierwszej kolejności dokonać rejestracji VAT-UE (poprzez wypełnienie formularza VAT-R). Ponadto nie możemy korzystać ze zwolnień w podatku VAT. Nabywca będzie musiał podać sprzedającemu także swój numer VAT-UE (forma przekazania tej informacji nie została określona w przepisach ustawy o VAT - wystarczy więc informacja przekazana w wiadomości e-mail).


Jakie należy spełnić warunki dla zastosowania stawki VAT 0% przy fakturze WDT?

Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru (WDT) możliwe jest zastosowanie stawki VAT 0% dopiero po spełnieniu dwóch warunków jednocześnie: sprzedawca i odbiorca zarejestrowani są w VAT-UE oraz posiadamy pełną dokumentację przebiegu transakcji - realizacja zamówienia na teren kraju należącego do państw Unii Europejskiej (UE).


Jak udokumentować wywóz towarów do kraju należącego do państw UE?

W celu poprawnego udokumentowania wywozu towarów, konieczne będzie przedstawienie dokumentów przewozowych, które jednoznacznie potwierdzają dostarczenie towaru do miejsca przeznaczenia oraz specyfika poszczególnych elementów zamówienia. Jeżeli decydujemy się na dostarczenie zamówienia we własnym zakresie, konieczne będzie (oprócz specyfikacji) wskazać także: dane nadawcy (imię i nazwisko/nazwę, adres, a także rodzaj i numer rejestracyjny środka transportu, którym przewożone są towary), adres doręczenia, dane dotyczące zamówionego towaru (co i w jakiej ilości), dokument potwierdzający odbiór zamówienia.


Kiedy przy rozliczeniach WDT powstaje obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy dla transakcji WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano danej dostawy. Przyjmuje się również, że dostawy realizowane w sposób ciągły przez okres co najmniej jednego miesiąca uznaje się za wykonane z końcem każdego miesiąca (aż do czasu zakończenia cyklu dostaw).


Kiedy przy WDT należy wystawić krajową fakturę sprzedaży?

Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) mamy obowiązek wystawić krajową fakturę sprzedaży, jeśli nie zostaną spełnione warunki WDT (może się tak zdarzyć np. w razie braku aktywnego numeru VAT-EU po stronie nabywcy albo realizacji zamówienia na terytorium Polski). Wówczas podatnicy zobowiązani są do opodatkowania sprzedaży zgodnie z przepisami danego kraju.