Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena netto  Wartość netto  Stawka VAT  Kwota VAT  Wartość brutto 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz
Opłata pobrana na fundusz promocji produktów rolno-spożywczych - 0,1%
Fundusz Ochrony Rolnictwa - 0,125%

Faktura VAT RR
Ustawa o podatku VAT mówi, że przedsiębiorca, który zarejestrowany jest jako czynny płatnik podatku od towaru i usług nabywający płody rolne od rolników ryczałtowych powinien wystawić w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą transakcje. Dokument ten to tak zwana faktura RR. W transakcji zakupu płodów rolnych zobowiązany jest nabywca co może być zaskoczeniem dla wielu osób. Do obowiązków nabywcy należy również samodzielne obliczenie podatku od towaru i usług, oraz uiszczenie go we właściwym urzędzie skarbowym z zachowaniem odpowiednich terminów. Dokument powinien być czytelnie oznaczony jako Faktura RR.


Kto wystawia fakturę VAT RR?

Faktura VAT RR wystawiana jest przez nabywcę towaru/usługi, który składa zamówienie u rolnika ryczałtowego korzystającego z podmiotowego zwolnienia od podatku VAT (dot. dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej).


Jakie dane/informacje powinny być zawarte na fakturze VAT RR?

Poprawnie wystawiona faktura VAT RR powinna zawierać następujące elementy: 1. dane identyfikujące fakturę (datę wystawienia, unikalny numer dokumentu, oświadczenie dostawcy: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług"), 2. dane wystawcy i odbiorcy faktury (imię i nazwisko/nazwa, adres, NIP lub PESEL, czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury), 3. szczegóły dotyczące sprzedaży/usługi (datę usługi/sprzedaży/dostawy, nazwy nabytych produktów rolnych, jednostkę miary i ilości, oznaczenie klasy i jakości produktów), 4. szczegóły dotyczące płatności (cenę jednostkową i wartość , stawkę i kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, wartość i kwotę należności ogółem z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku wyrażone cyfrowo i słownie).


Czy można wystawić fakturę VAT RR w formie elektronicznej?

Tak, od 1 września 2019 r istnieje możliwość wystawiania faktur VAT RR w formie elektronicznej. Należy jednak pamiętać, że powinna być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym (zarówno przez nabywcę, jak i odbiorcę).