Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena  Wartość 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Faktura VAT marża
Według przepisów marża w podatku VAT jest różnica pomiędzy kwotą należności, którą należy zapłacić za nabycie towaru lub usług, a ceną ich nabycia pomniejszoną o kwotę podatku. Oznacza to, że sprzedawca nalicza i odprowadza podatek Vat jedynie od marży jaką uzyskał przy sprzedaży towaru lub usług. W momencie wystawienia faktury VAT marżowej nie ma on możliwości odliczenia podatku VAT z faktury zakupu. Faktura VAT marża nie zawiera zapisu o kwocie podatku ale nie zwalnia to sprzedawcy z samodzielnego jego obliczenia i wpłaty do urzędu skarbowego z zachowaniem odpowiednich terminów. Faktury VAT marża dotyczą podatników świadczących usługi turystyczne, dostawców sprzętów używanych i kolekcjonerskich, oraz sprzedawców antyków i dzieł sztuki.


Kto może wystawić fakturę VAT marża?

Fakturę VAT marża mogą wystawiać wyłącznie podatnicy, którzy świadczą usługi turystyczne, dostarczają towary używane, dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich, antyków i dzieł sztuki (najczęściej VAT marża występuje przy sprzedaży używanych samochodów, telefonów komórkowych, usług turystycznych i przedmiotów kolekcjonerskich).


Jakie dane/informacje powinny być zawarte na fakturze VAT marża?

Faktura VAT marża powinna zawierać: 1. dane identyfikujące fakturę (datę wystawienia, unikalny numer dokumentu), 2. dane wystawcy i odbiorcy faktury (imię i nazwisko/nazwa, adres, NIP - nie dot. jeśli odbiorca jest osobą prywatną), 3. szczegóły dotyczące sprzedaży/usługi (datę usługi/sprzedaży/dostawy, nazwę usługi/towaru, zakres wykonanej usługi/miarę i ilość dostarczonych towarów), 4. szczegóły dotyczące płatności (kwotę należności - ogółem), 5. dodatkowo opis (w zależności od transakcji): "procedura marży - biura podróży"/"procedura marży - towary używane"/"procedura marży - dzieła sztuki"/"procedura marży - przedmioty kolekcjonerskie i antyki".


W jaki sposób rozliczyć fakturę VAT marża?

Podstawą opodatkowania w procedurze VAT marża jest kwota marży pomniejszona o podatek VAT należny. Aby wyliczyć marżę należy od ceny sprzedaży odjąć cenę, za którą wcześniej nabyliśmy przedmiot, a następnie od otrzymanej kwoty wyliczyć VAT (w przypadku stawki 23% dzielimy przez 1,23) Sprzedawca wypełnia deklarację VAT, uzupełniając w odpowiednich rubrykach i pozycjach rozliczenie podatku VAT należnego Mowa o VAT-7(19) (VAT-7K(13)) w poz. 19 i 20 (dodatkowo należy zaznaczyć kwadrat 63 i/lub 64 w części F deklaracji "Informacje dodatkowe"). Nabywca faktury nie ma możliwości odliczenia podatku VAT.


Wzór faktury marża
Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór faktury marża, tutaj można pobrać ten przykładowy dokument w wersji PDF!
Faktura VAT marża wzór