Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena netto  Wartość netto  Stawka VAT  Kwota VAT  Wartość brutto 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Faktura proforma (mechanizm podzielonej płatności)
Faktura pro forma (mechanizm podzielonej płatności) jest rodzajem faktury, która nie powoduje powstania skutków księgowo podatkowych, które opisuje ustawa o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że fakturze pro forma nie można przypisać walorów faktury VAT. Fakturę pro forma wystawiamy w celu poświadczenia zajścia transakcji bez konieczności jej zaksięgowania i opodatkowania. Fakturę pro forma często spotyka się jako forma oferty dla kontrahenta lub w handlu detalicznym, gdzie nabywcą towaru lub usługi jest osoba fizyczna.


Czy można stosować MPP na fakturze proforma?

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) stosuje się wyłącznie na fakturach. Zgodnie z ustawą o VAT, faktura proforma nie spełnia wymogów księgowych, dlatego nie można w jej przypadku stosować mechanizmu podzielonej płatności (MPP).


Co oznacza adnotacja split-payment na fakturze proforma?

Adnotację nawołująca do mechanizmu podzielonej płatności (MPP) należy traktować jedynie jako informację, że faktura właściwa będzie musiała zostać uregulowana w formie split-payment.


W jakim celu wystawiana jest faktura proforma?

Faktura proforma jest dokumentem handlowym, który pełni wyłącznie rolę informacyjną - potwierdza/określa szczegóły dotyczące danej transakcji. Może także stanowić ofertę zawarcia umowy. Nie prezentuje się na niej stawek ani kwot VAT. Wystawienie faktury proforma nie powoduje obowiązku zapłaty.