Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena netto  Wartość netto  Stawka VAT  Kwota VAT  Wartość brutto 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Faktura (odwrotne obciążenie z vat)
Faktura VAT z adnotacją "Odwrotne obciążenie" informuje nas o tym, że obowiązek rozliczenia podatku VAT przerzucony jest ze sprzedawcy na nabywcę. Fakturę z odwrotnym obciążeniem możemy wystawić jedynie dla transakcji krajowych towarami opisanymi w załączniku numer jedenaście do ustawy o podatku VAT. Ostatnia nowelizacja tej ustawy przewiduje zawężenie stosowania tego mechanizmu tylko do sytuacji, w której nabywcą towarów wymienionych w załączniku jedenastym jest czynny podatnik VAT. Warto pamiętać, że adnotacja "Odwrotne obciążenie" znajdująca się na fakturze ma jedynie charakter informacyjny i nie jest obowiązkowa.


W jakich sytuacjach wystawia się faktury "odwrotne obciążenie" z VAT?

Faktury "odwrotne obciążenie" z VAT wystawia się w przypadku, kiedy odbiorca faktury nie znajduje się w rejestrze przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT (w takim przypadku nie możemy zastosować mechanizmu odwrotnego obciążenia).


W jaki sposób księguje się faktury "odwrotne obciążenie" z VAT?

Operacje ujęte na fakturze "odwrotne obciążenie" z VAT należy opodatkować na zasadach ogólnych i wykazać podatek w deklaracjach VAT-7 lub VAT-7K (w zależności od okresu rozliczeniowego).


W jaki sposób wystawia się fakturę odwrotne obciążenie?

Od 1 listopada 2019 roku mechanizm krajowego odwrotnego obciążenie został zastąpiony przez obowiązkowy split payment. Więcej o tzw. mechanizmie podzielonej płatności dowiesz się z kategorii "Faktura MPP (mechanizm podzielonej płatności)".