Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena netto  Wartość netto  Stawka VAT  Kwota VAT  Wartość brutto 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Faktura do paragonu
Podatnicy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych (tzw. konsumentów) co do zasady ewidencjonują tę sprzedaż dla celów podatkowych za pomocą kas fiskalnych. Często zdarzają się sytuacje, w których zakupu dokonują przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą - wówczas należy wystawić fakturę. Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2020 r. jeżeli sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, fakturę wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon ten zawiera NIP. Oznacza to, że już w momencie sprzedaży klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument.


W jakich sytuacjach możemy wystawić fakturę do paragonu?

Jeżeli wystawiliśmy paragon na wartość nie przekraczającą 450 zł lub 100 euro (brutto) z uwzględnieniem numeru NIP nabywcy ale chcemy/musimy wystawić tzw. ?zwykłą? fakturę, możemy to zrobić dopiero po zwróceniu takiego paragonu przez kontrahenta.


Kiedy nie musimy wystawiać faktury do paragonu?

Jeśli paragon, na którym rejestrujemy transakcje o łącznej wartości nie przekraczającej 450 zł lub 100 euro (brutto) zawiera także informacje o numerze NIP nabywcy, staje się jednocześnie fakturą uproszczoną. W takiej sytuacji sprzedawca nie ma już obowiązku wystawienia faktury do takiego paragonu.


Czy można wystawić kilka faktur do jednego paragonu?

Przepisy nie określają tego w jasny sposób. W ocenie organów podatkowych nie ma jednak co do tego żadnych przeciwwskazań. Zaleca się aby na wystawianych fakturach zamieszczać zawsze adnotację z numerem paragonu, do którego odnosi się dana faktura (dla celów dowodowych).