Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena  Wartość 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Faktura (bez vat, dawny rachunek)
Pierwszego stycznia 2014 roku zmieniły się przepisy związane ze sposobem wystawiania faktur. Od tamtego czasu firmy, które w świetle prawa nie są płatnikami podatku VAT mają obowiązek wystawiania faktur VAT zamiast rachunków, jak miało to miejsce wcześniej. Dodatkowo, jeżeli zwolnienie z płatności VAT powstało na wskutek rodzaju sprzedaży (sprzedaż zwolniona przedmiotowo) to faktura musi posiadać odpowiednie informacje na ten temat. Jeśli zwolnienie z VAT z powodu limitu sprzedaży informujący o tym zapis na fakturze nie jest wymagany.


Kto wystawia fakturę bez VAT?

Faktury bez VAT mogą być wystawiane przez podatników, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT. Co do zasady taki przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawiania faktur - w dalszym ciągu może dokumentować sprzedaż rachunkami. Konieczność wystawienia faktury pojawi się dopiero wraz z żądaniem nabywcy, o ile zgłosi taką potrzebę w terminie trzech miesięcy od czasu w którym dostarczono towar/wykonano usługę bądź otrzymano całość/część zapłaty.


Jakie dane/informacje powinny być zawarte na fakturze bez VAT?

Aby poprawnie wystawić fakturę bez VAT, należy na dokumencie uwzględnić następujące informacje: 1 dane identyfikujące (datę wystawienia, unikalny numer dokumentu), 2. dane wystawcy i odbiorcy (imię i nazwisko/nazwa, adres) 3. szczegóły dotyczące sprzedaży/usługi (nazwę usługi/towaru, liczę i miarę towarów/zakresu usług), 4. szczegóły dotyczące płatności (jednostkową cenę towarów/usług, kwota należności ogółem). Jeżeli zwolnienie z VAT wynika z rodzaju prowadzonej działalności należy dodatkowo zamieścić przepis, na podstawie którego stosuje się zwolnienie od podatku).


W jakim terminie należy wystawić fakturę bez VAT?

Wystawienie faktury bez VAT może nastąpić nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do zakupu/realizacji usługi.