Treść  Uznaliśmy 
Razem
Wartość
Samodzielna zmiana
Waluta
Przelicz

Nota uznaniowa

Nota uznaniowa nazywana jest również notą obciążeniową lub notą księgową, w zależności od tego po której stronie - wystawiającej czy odbierającej się znajdziemy. Przedsiębiorstwa stają czasem w sytuacji gdy muszą stworzyć lub otrzymać taki dokument. Dotyczy to między innymi umów na dotacje i zapomogi, przy składkach członkowskich lub zwrocie kosztów przy wspólnej realizacji projektu w ramach dotacji. W organizacjach porządkowych noty księgowe wystawia się w celu dokonania wewnątrzorganizacyjnych rozliczeń dotyczących wpłat składek lub wspólnej realizacji projektu.


W jakich sytuacjach wystawia się notę uznaniową?

Notę uznaniową wystawiamy w przypadku chęci/konieczności poinformowania o anulowaniu określonej części należności. Może to wynikać np. z tytułu nadanych rabatów, czy realizacji zwrotu części zamówienia (np. w wyniku wykrytych wad).


Kto wystawia notę uznaniową?

Co do zasady notę uznaniową wystawia przedsiębiorca, który realizuje usługę/dokonuje sprzedaży. Możliwe jest także po wcześniejszym uzgodnieniu między stronami określenie, kto ma wystawić taki dokument.


W jaki sposób księguje się notę uznaniową?

Notę uznaniową księgujemy z datą otrzymania faktycznego przychodu w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR). Jeżeli przedsiębiorca udzielający rabatu dokonał korekty podatku, to druga strona również ma taki obowiązek.


Wzór noty uznaniowej
Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór noty uznaniowej, kliknij tutaj aby pobrać przykładowy wzór dokumentu w wersji PDF!
wzór PDF noty uznaniowej