Roczny spis z natury (remanent) w PKPiR

W serwisie Fakturowo.pl nie ma osobnego, dedykowanego dokumentu typu - Spis z natury (remanent). Remanent nie jest dokumentem sprzedażowym ani kosztowym - jest to zapis księgowy ujmowany w PKPiR, który wpływa na wyliczenie dochodu rocznego.

Jak prawidłowo wprowadzić remanent?
Najwłaściwszym rozwiązaniem jest wystawienia dowodu wewnętrznego z odpowiednimi wartościami:
  • wystawiamy dokument typu - Dowód wewnętrzny - https://www.fakturowo.pl/dodaj-koszt/dowod-wewnetrzny
  • jako dane sprzedawcy wpisujemy dane swojej firmy, jako dane nabywcy również wpisujemy dane swojej firmy (czyli dokument jest wewnętrzny, w obrębie tego samego podmiotu),
  • wypełniamy wartości dokumentu wpisując wartości spisu z natury (w nazwie pozycji również wpisujemy np. Spis z natury na dzień 01-01-2026),
  • w polu - Opis zdarzenia PKPiR  - wpisujemy np. Spis z natury na dzień 01-01-2026.
  • dokument ujmowany jest wyłącznie w PKPiR (nie jest to faktura VAT).
Ustalanie wartości remanentu
Jeżeli korzystają Państwo z funkcji magazynowych w serwisie, system umożliwia kontrolę stanów magazynowych oraz wyliczanie wartości towarów na podstawie dokumentów przychodowych i rozchodowych, jest to opisane na stronie (w dolnej części):
https://www.fakturowo.pl/pomoc/program-magazynowy

Dzięki temu mogą Państwo:
  • sprawdzić aktualne stany magazynowe,
  • ustalić ilości towarów objętych spisem z natury,
  • wyliczyć ich wartość według cen zakupu.
Na podstawie tych danych ustalają Państwo łączną wartość remanentu, którą następnie wpisują w dowodzie wewnętrznym.

Ważne: Dowody wewnętrzne nie są domyślnie uwzględniane w PKPiR
Standardowo dowody wewnętrzne nie są brane pod uwagę w raporcie PKPiR. Aby były widoczne w księdze, należy zmienić zakres dokumentów uwzględnianych w raporcie. Aby zmienić zakres dokumentów w PKPiR wykonujemy poniższe czynności:
  • wchodzimy na stronę, na której generowany jest raport PKPiR - https://www.fakturowo.pl/raporty/pkpir - na tej stronie klikamy przycisk - Parametry.
  • wybieramy opcję - zmiana zakresu dokumentów - następnie postępujemy zgodnie z poniższym zrzutem ekranu.:
  • po zmianie ustawień dowody wewnętrzne będą uwzględniane w raporcie PKPiR.
Roczny spis z natury (remanent) w PKPiR