Grupowe ubezpieczenie na życie w firmie
ubezpieczenie na życie
Grupowe ubezpieczenie na życie to oferta polisy, którą otrzymujemy w miejscu zatrudnienia. Polega to na tym, że dane przedsiębiorstwo dostaje od ubezpieczyciela konkretną propozycję, która dotyczy wszystkich zatrudnionych osób bez względu na wysokość zarobków czy stażu pracy. To od indywidualnej decyzji każdego pracownika zależy, czy przystąpi do ubezpieczenia grupowego. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest umowa o pracę lub zlecenie.
Zakłady pracy często decydują się na ubezpieczenia grupowe ze względu na atrakcyjność oferty i zainteresowanie wśród pracowników. Na rynku jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych, których oferty różnią się od siebie głównie w zakresie usług dodatkowych. Dlatego warto prześledzić dokładnie kilka proponowanych przez różne podmioty wariantów, by wybrać najlepszą z możliwych opcji.

Z czego składa się polisa?
Polisy ubezpieczeniowe składają się z dwóch elementów, czyli umowy podstawowej i dodatkowej. Grupowe ubezpieczenia na życie są do siebie bardzo podobne w zakresie umowy podstawowej, która obejmuje ubezpieczenie życia pracownika. Do tego zalicza się śmierć ubezpieczonego niezależnie od przyczyny co jest niezwykle ważne z punktu widzenia bliskich zatrudnionego. Polisy ubezpieczeniowe zawierają także drugą część, czyli umowy dodatkowe, które występują zazwyczaj w formie pakietów. Pakiet zdrowotny ubezpiecza na wypadek poważnych chorób, czyli takich, których leczenie jest długotrwałe. Zazwyczaj zawiera in konkretną listę chorób, których umowa dotyczy. Pakiet wypadkowy z kolei obejmuje zdarzenia związane z wypadkami komunikacyjnymi i nieszczęśliwymi. Znaleźć w nim można zazwyczaj ubezpieczenie na wypadek śmierci w nieszczęśliwym wypadku, wypadku komunikacyjnym, w czasie wykonywania pracy, w drodze do lub z pracy, w przypadku uszczerbku na zdrowiu czy inwalidztwa. Natomiast pakiet szpitalny zawiera zaś pobyt w szpitalu z powodu choroby lub wypadku oraz operację z powodu choroby lub wypadku. Jest jeszcze pakiet rodzinny, który obejmuje ubezpieczenie członków rodziny pracownika. W tym pakiecie najczęściej znajduje się urodzenie dziecka, śmierć dziecka, małżonka, rodziców lub teściów, poważna choroba dziecka lub małżonka, a także pobyt dziecka lub małżonka w szpitalu.

Co daje ubezpieczenie grupowe?
Zakres ochrony przy poszczególnych polisach jest naprawdę szeroki i pozwala na wsparcie finansowe w różnych, trudnych sytuacjach życiowych, które niejednokrotnie generują dodatkowe koszty związane np. z leczeniem. Niewątpliwie jedną z wielu zalet takich ubezpieczeń grupowych jest stosunkowo niska składka. Minusem może być to, że polisy grupowe są negocjowane przez zakłady pracy, a nie przez samych zainteresowanych, czyli przyszłych ubezpieczonych. Zatem mają one z góry określone warianty, na które pracownik przystaje bądź nie. Na co pracodawcy powinni zwrócić uwagę wybierając grupowe ubezpieczenie? Oczywiście na wysokość składki oraz oferowane w jej ramach umowy dodatkowe i ich zakres. Warto śledzić dostępne na rynku oferty by wybrać najkorzystniejszą, odpowiadającą potrzebom pracowników.