Treść korygowana  Treść prawidłowa 

Nota korygująca
Zgodnie z artykułem 106 ustęp 1 ustawy o podatku od towarów i usług nota korygująca to specjalny rodzaj faktury, która może być wystawiona przez nabywcę usług i towarów w przypadku gdy sprzedawca wystawił fakturę VAT zawierającą błędy. W ramach noty korygującej można zmodyfikować następujące elementy faktury źródłowej: data wystawienia, numer faktury, nazwiska i nazwy firm wraz z adresami, numery NIP, data dostawy towaru lub wykonania usługi, nazwa usługi lub towaru, termin płatności, adnotacje i uwagi na fakturze, sposób zapłaty.


Kto wystawia notę korygującą?

Notę korygującą wystawia nabywca faktury, w celu skorygowania błędów natury formalnej, czyli takie, które nie wpływają na wysokość podatku VAT.


W jakich sytuacjach wystawia się notę korygującą?

Notę korygującą możemy wystawić w razie potrzeby skorygowania określonej grupy pomyłek. Odnosi się to do następujących elementów: daty i numeru wystawionej faktury, danych odbiorcy i wystawcy, sposobu i terminu zapłaty, literówek.


Jakie dane/informacje powinny być zawarte na nocie korygującej?

Prawidłowo wystawiona nota korygująca powinna zawierać następujące informacje: 1. dane identyfikujące dokument (datę wystawienia, unikalny numer, opis: "nota korygująca"), 2. dane zawarte w fakturze, do której się odnosi, 3. wskazanie korygowanej i prawidłowej treści.


W jaki sposób zaakceptować notę korygującą?

Aby zaakceptować notę korygującą wystarczy złożyć podpis na kopii otrzymanego dokumentu (i odesłać go do wystawcy), wysłać maila/smsa z informacją o akceptacji zmian? a nawet poinformować o przyjęciu poprawek ustnie. Przepisy dają nam w tym zakresie dużo swobody.