Zmiany w podatkach - spadek miesięcznego wynagrodzenia
Podatkowe zmiany, jakie zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, dla wielu podatników oznaczają wyższe wypłaty. Są jednak i tacy, którzy co miesiąc muszą zapłacić wyższe zaliczki. Dla tych drugich pozytywne skutki ustawy będą odczuwalne dopiero w rozliczeniu rocznym.

Podstawą zmian podatkowych jest ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 14 czerwca 2022 roku. Zgodnie z nią, już nieco ponad 2 tygodnie później zaczęły obowiązywać rozwiązania, które mają stabilizować system podatkowy w Polsce oraz obniżyć podatki.

Zmiany w podatkach: niższe wynagrodzenie dla części podatników
W przypadku wypłaty, otrzymywanej od pracodawcy, nie wszyscy odczuwają podwyżkę wynagrodzenia. Wręcz może się okazać, że wypłata wpływająca na konto okazuje się być niższa, a wyrównanie nastąpi dopiero po złożeniu PIT za 2022 rok.

Wpływ na wysokość wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje na rękę, ma również fakt złożenia bądź nie złożenia deklaracji PIT-2. Ci, którzy osiągają zarobki do 12 800 złotych brutto na miesiąc, a tego nie zrobili, a także zleceniobiorcy, którzy w 2022 roku nie mają możliwości złożenia PIT-2, zapłacą wyższe zaliczki na podatek.

Z kolei w gronie tych, którzy złożyli druk PIT-2 i mają tylko jedno źródło dochodów, wyższe zaliczki na podatek dotyczą osób na etacie, które zarabiają od około 10 300 do 12 800 złotych brutto w skali miesiąca, mundurowych zarabiających od ok. 8 900 do 12 800 złotych brutto na miesiąc, a także emerytów z emeryturą wynoszącą od ok. 9 400 do 12 800 złotych brutto na miesiąc.

Spadek miesięcznego wynagrodzenia – konkretne przykłady i wyliczenia
Ministerstwo Finansów przygotowało przykładowe wyliczenia, obejmujące różne grupy społeczne. I tak na przykład osoby, które pracują na umowie o pracę, a nie wypełniły formularza PIT-2, odczuwają spadek miesięcznego wynagrodzenia netto (czyli w praktyce wzrost zaliczek miesięcznych), wynikający z uchylenia przepisu ustawy, który nakazywał rozliczanie zaliczek zgodnie z zasadami z 2021 roku. Odmrożenie zaliczek na PIT to również powód wzrostu zaliczek u tych osób, które na etacie zarabiają 10 300-12 800 złotych brutto na miesiąc i nie złożyli PIT-2. Dla nich zaliczki na podatek wzrosną maksymalnie o 60 złotych. Dodatkowo – z uwagi na kolejne regulacje, jakie wkrótce mają wejść w życie – zmiany te będą mieć charakter przejściowy.

Z kolei mundurowi, którzy zarabiają poniżej 12 800 złotych brutto w skali miesiąca i nie złożyli druku PIT-2, odczuwają spadek wynagrodzenia netto z powodu uchylenia przepisu, który utrzymywał zaliczki na PIT na poziomie z 2021 roku. Przy czym należy zauważyć, że spadek wynagrodzenia na rękę jest odczuwalny również dla tych mundurowych, którzy złożyli PIT-2 – w tym przypadku dotyczy to osób, które zarabiają 8 900-12 800 złotych na miesiąc. Tu także mówimy o wzroście zaliczek na podatek, który ma charakter przejściowy.

Podsumowując, najnowsze zmiany podatkowe powodują, że część podatników otrzymuje od 1 lipca 2022 roku niższe wynagrodzenie na rękę, bo wiąże się to ze wzrostem zaliczek na podatek. Nie oznacza to jednak straty w rozliczeniu rocznym – dojdzie do wyrównania podczas składania rozliczenia podatkowego za 2022 rok.