Zawieszenie działalności
Zawieszenie działalności
Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą po pewnym czasie decyduje się na jej chwilowe zawieszenie lub nawet całkowitą likwidację. Powodów może być bardzo dużo. Należy jednak pamiętać, że zakończenie działalności nakłada na przedsiębiorcę pewne obowiązki, których musi dopełnić. Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, z którymi nie każdy przedsiębiorca potrafi sobie poradzić. Złe prosperowanie firmy może wynikać również z sytuacji rynkowej i braku popytu na dane dobra czy usługi lub też dużą konkurencję. Czasem względy osobiste powodują, że przedsiębiorca musi podjąć decyzję o zamknięciu firmy. Niezależnie od powodów nie jest to łatwa decyzja, która w dodatku pociąga za sobą wiele obowiązków.

Zawieszenie działalności
O czym musi pamiętać przedsiębiorca? Jednym z pierwszych kroków jest sporządzenie spisu z natury, rozliczenie go oraz zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego, by przedsiębiorca został wykreślony z rejestru podatników VAT. Kwestię zawieszenia działalności reguluje Konstytucja dla Biznesu, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku. Zgodnie z przepisami działalność może zawiesić przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników lub zatrudnia osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy rodzicielskim niełączące jednocześnie urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego urlopu. Natomiast zawieszenie działalności przez wspólnika w spółce cywilnej będzie wiążące tylko wtedy, gdy zostanie dokonane także przez pozostałych wspólników. Działalność nie może być zawieszona na czas nieokreślony i nie krótszy niż 30 dni w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Z kolei przedsiębiorca widniejący w Krajowym Rejestrze Sądowym może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do dwóch lat.

Przedsiębiorco pamiętaj
Czego nie może wykonywać w tym czasie przedsiębiorca? Poza prowadzeniem działalności nie może również osiągać przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca może wykonywać to co pozwoli mu zabezpieczyć swoje przychody, a zatem może:
  • rozwiązywać zawarte wcześniej umowy;
  • przyjmować należności i regulować zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem działalności;
  • zbywać swoje wyposażenie i środki trwałe;
  • osiągać wpływy finansowe z działalności prowadzonej przed zawieszeniem;
  • brać udział w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem.
Przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności może zostać również poddany kontroli skarbowej na zasadach obowiązujących podmioty prowadzące działalność. Zawieszenie działalności wiąże się także z tym, że przedsiębiorcy nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importuje usługi lub nabywa towary, w zakresie których jest podatnikiem. Zwolnienie z obowiązku podatkowego nie zachodzi też w okresie rozliczeniowym, w którym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego oraz okresu, za który podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.