Umowa rozwiązana za wypowiedzeniem
Za wypowiedzeniem można rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny, czas określony albo czas nieokreślony. Może to zrobić zarówno sam pracownik, jak i jego pracodawca. Formalności należy dokonać w formie pisemnej. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w kilku przypadkach. Jednym z nich jest właśnie analizowana tu sytuacja, w której pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest tak, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Zwolnienie lekarskie, a rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
Inaczej się sprawy mają, kiedy pracodawca i pracownik porozumieją się w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Z propozycją takiego kroku mogą wyjść obie strony. Wymaga to złożenia przez nie zgodnych oświadczeń - koniecznie na piśmie i ze wskazaniem terminu ustania stosunku pracy (może to być dowolny termin - taki, na który zgadzają się obie strony). Co ważne, w tym przypadku umowa może zostać rozwiązana w dowolnym czasie, czyli na przykład podczas analizowanego tu przypadku zwolnienia lekarskiego. Podobnie zresztą wygląda to podczas urlopu wypoczynkowego pracownika albo korzystania przez niego z urlopu wychowawczego.
Kiedy pracownik może złożyć wypowiedzenie?
Przy okazji warto zauważyć, że pracownik sam może rozwiązać umowę o pracę. Może się tak stać bez wypowiedzenia i w dowolnym momencie. A jednym z przypadków, w którym to następuje jest orzeczenie lekarskie, stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie. Oczywiście chodzi o sytuację, w której pracodawca - mimo takiego orzeczenia - nie przeniesie pracownika do innej, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe pracy w terminie, który właśnie w tym dokumencie jest wskazany. Jednocześnie pracownik - takie oświadczenie rozwiązujące umowę o pracę za wypowiedzeniem - może złożyć będąc na zwolnieniu lekarskim. Należy jednak pamiętać o tym, by pracodawca miał okazję się z nim zapoznać. Tylko wtedy będzie to skuteczne.
Wypowiedzenie umowy o pracę, a wynagrodzenie
Za okres, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, należy mu się wynagrodzenie chorobowe. Może to trwać do 33 dni choroby. Później mówimy o zasiłku chorobowym. Podobnie to wygląda wtedy, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim podczas wypowiedzenia. Z kolei, jeśli pracownik sam złożył wypowiedzenie umowy o pracę, kiedy jednocześnie przebywał na zwolnieniu lekarskim, to przysługuje mu chorobowe wynagrodzenie aż do momentu trwania okresu wypowiedzenia. Zwolnienie lekarskie, które zostało wystawione w trakcie zatrudnienia, powinno trafić prosto do pracodawcy. Z kolei po ustaniu zatrudnienia obowiązek wypłaty zasiłku przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce PrywatnościAkceptuj