Ustawa o ekonomii społecznej
Sejm uchwalił ustawę, która w sposób kompleksowy ujmuje ekonomię społeczną. Ma się przyczynić do tego, że w przedsiębiorstwach społecznych tworzone będą stabilne miejsca pracy, a także sprawić, że zwiększy się dostępność usług społecznych.

Ustawę o ekonomii społecznej, o której mowa, Sejm uchwalił 7 lipca 2022 roku. Na jej mocy m.in. osoby zagrożone wykluczeniem społecznym powinny znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach społecznych, bo właśnie tam mają powstawać nowe miejsca pracy.

Dla kogo status przedsiębiorstwa społecznego?
Regulacje, które dotyczą statusu przedsiębiorstwa społecznego, stanowią jeden z najbardziej istotnych elementów wspomnianej ustawy. Zgodnie z nią, status ten będzie przysługiwał kilku podmiotom: organizacjom pozarządowym, spółdzielniom pracy, spółdzielniom socjalnym, spółdzielniom produkcji rolnej oraz spółdzielniom inwalidów i niewidomych.

Aktualnie w całej Polsce działa około 100 tysięcy podmiotów ekonomii społecznej. Organizacje pozarządowe stanowią ich największą grupę (97 procent). Pozostałe to spółdzielnie oraz jednostki reintegracyjne.

Na jakich zasadach mają działać przedsiębiorstwa społeczne?
Przedsiębiorstwa społeczne mają realizować usługi społeczne na rzecz lokalnej społeczności albo działać w tzw. celu reintegracyjnym, czyli w praktyce: 30 procent osób zatrudnionych mają stanowić osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Mało tego! Sami pracownicy mogą zostać włączeni w proces decyzyjny danego przedsiębiorstwa społecznego.

Co ważne, przedsiębiorstwa te nie mogą dzielić nadwyżki bądź zysku pomiędzy swoich członków, akcjonariuszy czy pracowników. To, co uda się wypracować, należy przeznaczyć na przykład na wzmacnianie potencjału przedsiębiorstwa czy zawodową i społeczną reintegrację pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Warto przy tym zauważyć, że przedsiębiorstwa społeczne będą mogły korzystać z różnego typu form wsparcia – takich, jak chociażby jednorazowe dofinansowanie na stworzenie stanowiska pracy dla osób, które dostały skierowanie z Powiatowego Urzędu Pracy. To jednak tylko przykład, bo przedsiębiorstwa społeczne będą mogły się także ubiegać o refundację składek, przeznaczonych na ubezpieczenie społeczne za tych pracowników, którzy są w grupie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Z kolei podmioty, które kupią towary czy usługi od przedsiębiorstw społecznych, mogą liczyć na obniżone wpłaty na PFRON.

Ponadto uchwalona ustawa ma gwarantować ulgę podatkową – konkretnie: zwolnienie dochodów przedsiębiorstw społecznych z podatku CIT. Chodzi tu o te przedsiębiorstwa społeczne, które są przeznaczone do działań z zakresu reintegracji – zarówno tej społecznej, jak i zawodowej.