Ruszyły wakacje od ZUS

Ruszyły wakacje od ZUS
1 listopada 2024 r. uruchomiono nabór wniosków o wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. Do tej pory ponad 500 tysięcy firm skorzystało z możliwości ubiegania się o zwolnienie przez miesiąc. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na przyznanie pomocy.

Wakacje składowe - dla kogo TAK, a dla kogo NIE?
Z wakacji ZUS mogą skorzystać tylko określone grupy przedsiębiorców.

Zwolnienie obejmuje:

• Jednoosobowe działalności gospodarcze.
• Mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy nie zatrudniają więcej niż 9 osób.
• Komorników sądowych, pod warunkiem spełnienia kryteriów.

Należy spełnić też dodatkowe warunki. Dokładniej:

• Limit przychodu - przychód firmy w roku poprzednim nie może przekroczyć 2 mln euro.
• Pomoc de minimis - łączna wartość pomocy publicznej, która została udzielona w ciągu ostatnich 3 lat, nie może przekroczyć 300 tys. euro.

Ze zwolnienia nie skorzystają:

• Firmy, które zatrudniają więcej niż 9 pracowników.
• Przedsiębiorcy przekraczający limity przychodu lub pomocy de minimis.
• Przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą działalności zarejestrowanej w CEIDG.

Wakacje od składek, ale jakich?
Zwolnienie z ZUS nie eliminuje konieczności opłacania wszystkich rodzajów składek. Wakacje dotyczą wyłącznie składki emerytalnej, rentownej i wypadkowej, dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (jeśli w miesiącu poprzedzającym zostało opłacone) i składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Przedsiębiorcy nadal muszą opłacać składkę zdrowotną, niezależnie od przyznania ulgi. Ponadto, zwolnienie nie dotyczy składek opłacanych za inne osoby, np. pracowników.

Jak złożyć wniosek o wakacje od ZUS?
Jeśli jesteś zainteresowany wakacjami od ZUS, musisz złożyć wniosek RWS (wniosek o zwolnienie ze składek ZUS), korzystając z platformy PUE ZUS.

Ważne, aby wniosek wysłać w miesiącu poprzedzającym miesiąc, od którego zwolnienie ma obowiązywać. Jeśli chcesz, aby wakacje ZUS objęły grudzień 2024 r., masz niewiele czasu, ale jeszcze możesz ubiegać się o zwolnienie do końca listopada.

Jak to zrobić?

1. Zaloguj się do profilu płatnika na PUE/e-ZUS.
2. Przejdź do zakładki „Płatnik”.
3. Wybierz z bocznego Menu „Kreatory wniosku”.
4. Następnie kliknij „Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc - RWS”.
5. Wybierz cel złożenia wniosku - zaznacz „Wniosek”.
6. Do wniosku automatycznie zostaną pobrane Twoje dane.
7. We wniosku okres zwolnienia uzupełni się automatycznie - jeśli składasz wniosek w listopadzie, zwolnieniem zostanie objęty grudzień.
8. Sekcję wniosku dotyczącą korzystania z pomocy de minimis należy uzupełnić samodzielnie. Na tym etapie wpisz wszystkie rodzaje uzyskanej pomocy, kwoty w euro i podmiot udzielający, a także datę jej uzyskania.
9. Musisz złożyć oświadczenie o pomocy de minimis lub zaświadczenie (dołączając je w formie załącznika do wniosku).
10. Wypełniony wniosek musisz podpisać profilem PUE, profilem zaufanym ePUAP, podpisem osobistym lub kwalifikowanym.

Uwaga! ZUS wprowadza zmiany - wskazane korekty wniosków o wakacje składkowe
ZUS wprowadził zmiany w formularzu RWS, który jest niezbędny do skorzystania z wakacji składkowych. Dotyczą one rozszerzenia sekcji dotyczącej oświadczeń o pomocy de minimis. Dotychczas miała ona 20 pozycji, teraz jest ich aż 50. Przesiębiorcy mogą skorzystać z możliwości pełnego wykazania wszystkich przypadków takiej pomocy, jeśli w ciagu ostatnich lat z niej korzystali.

Złożyłeś wcześniej wniosek RWS i nie mogłeś uwzględnić wszystkich przypadków pomocy de minimis? Musisz złożyć korektę wniosku. Uzupełnij brakujące pozycje i wyślij ją do ZUS-u za pomocą platformy PUE. Jest to bardzo ważne, aby Twój wiosek został odpowiednio rozpatrzony.

Niektórzy przedsiębiorcy już uzupełnili brakujące informacje w inny sposób. Przykładowo firmy złożyły załącznik do pisma ogólnego. Ci nie będą musieli dokonywać dodatkowych korekt.

Jak ZUS informuje o wakacjach składkowych?
ZUS poinformuje Cię o decyzji za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Informacja powinna ukazać się na koncie płatnika wraz ze szczegółami dotyczącymi miesiąca, w jakim zwolnienie ma obowiązywać. W skrzynce możesz znaleźć również decyzję odmowną, jeśli zostanie ona wydana.

W przypadku brakujących informacji, ZUS może skontaktować się z Tobą w inny sposób, w zależności od podanych przy rejestracji danych kontaktowych.