Integracja kas fiskalnych z terminalami
Integracja kas fiskalnych z terminalami
Wprowadzenie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi miało być kolejnym krokiem w cyfryzacji systemu fiskalnego. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Jednak Ministerstwo Finansów podjęło w listopadzie decyzję o jego odroczeniu. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami - o co chodzi?

Obowiązek ten podlega konieczności połączenia urządzeń fiskalnych (kas rejestrujących online) z terminalami płatniczymi. Miało się to stać w taki sposób, aby umożliwić automatyczne raportowanie wszystkich transakcji bezgotówkowych.

Integracja miała na celu:
• Zwiększenie przejrzystości dokonywanych transakcji - automatyczne przesyłanie danych wiązałoby się z ograniczeniem możliwości unikania opodatkowania.
• Ułatwienie obsługi płatności - dzięki integracji procesy fiskalne i płatnicze byłyby bardziej zautomatyzowane.
• Dostosowanie do europejskich standardów dot. cyfryzacji fiskalnej.

Kogo dotyczy obowiązek integracji kas fiskalnych z terminalami?

Integracji muszą dokonać przedsiębiorcy, którzy stosują kasy rejestrujące online i akceptują płatności bezgotówkowe z pomocą terminali płatniczych. Dotyczy to dość szerokiej grupy. Zaliczają się do niej m.in. właściciele sklepów, restauracje, hotele czy firmy usługowe.

Znaczenia nie ma wielkość firmy. Obowiązek dotyczy każdego, kto przyjmuje płatności kartą lub innymi metodami bezgotówkowymi.

Odroczenie integracji kas fiskalnych z terminalami - powodów jest kilka

Zaobserwowano liczne zgłoszenia dokonywane przez przedsiębiorców, którzy obawiali się trudności we wdrożeniu nowego obowiązku we wskazanym terminie. Powodem był brak odpowiedniego przygotowania technologicznego w tak krótkim czasie.

Wiele firm wskazywało również na wysokie koszty zakupu nowych urządzeń czy wydatki związane z dostosowaniem obecnych systemów.

W odpowiedzi na wnioski i postulaty organizacji reprezentujących przedsiębiorców Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wydłużenie terminu.

Kiedy wejdzie w życie obowiązek integracji? 

Nowy termin wprowadzenia obowiązku to 31 marca 2025 r. Do tego czasu przedsiębiorcy muszą poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z wdrożeniem nowych urządzeń lub systemów. Warto jednak śledzić na bieżąco postępy prac legislacyjnych. Cały czas mówi się o planach wprowadzenia trwałych, szerszych zmian w tym zakresie, ale dokładne szczegóły jeszcze nie są znane.

Odroczenie obowiązku zostało zapisane w ustawie z dnia 6 listopada 2024 roku o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (Dz. U. poz. 1685). Podjęte działania są wynikiem wniosków podatników i szerokiego dialogu społecznego.

Obowiązek zniesiony - jest szansa?

Ministerstwo Finansów nadal prowadzi prace nad projektem ustawy UD125, związanego ze zniesieniem obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami. Skąd taka decyzja? Prowadzone są rozmowy o alternatywie. Nowe plany miałyby obejmować wprowadzenie bezterminowego obowiązku raportowania transakcji bezgotówkowych przez agentów rozliczeniowych.

Celem tych decyzji jest umożliwienie ograniczenia kosztów przez przedsiębiorców, którzy obawiają się wysokich wydatków, i uproszczenie procesów fiskalnych w jak najlepszy możliwy sposób.

Co dalej?

Do 31 marca 2025 r. firmy korzystają z dotychczasowych zasad. Jeśli projekt ustawy UD125 zostanie ostatecznie przyjęty, obowiązek integracji kas fiskalnych z terminalami może zostać całkowicie zniesiony. W zamiach planuje się inne rozwiązania. Warto na bieżąco monitorować komunikaty Ministerstwa Finansów.

Ostatni z nich mówi: „Docelowe zasady w zakresie likwidacji obowiązku integracji zawarte są w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – UD125. Projekt jest na ostatnim etapie rządowych prac legislacyjnych. Zgodnie z tym projektem przewiduje się zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz ustanowienia bezterminowo raportowania przez agentów rozliczeniowych danych dotyczących transakcji płatniczych”.  Jak widać, sytuacja nadal jest niepewna.