Dofinansowanie urlopu, czyli wczasy pod gruszą
wczasy pod gruszą
Poza wynagrodzeniem za okres urlopu, pracownik może liczyć na dodatkowe dofinansowanie swojego wypoczynku. To tzw. "wczasy pod gruszą". Kto i na jakich zasadach może otrzymać takie wsparcie? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Dofinansowanie to pochodzi z funduszu socjalnego. Zasady jego przyznawania są określone w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Chodzi tu o informacje typu: kto jest uprawniony do tego świadczenia, jaka jest jego wysokość, jaka jest częstotliwość wypłat świadczenia oraz ile dni nieprzerwanego urlopu pracownicy powinni wykorzystać, żeby mogli otrzymać dofinansowanie do wypoczynku.

Dofinansowanie urlopu - kryteria jego przyznawania
Komu i w jakiej wysokości przyznawane jest świadczenie socjalne? O tym powinny decydować kryteria typu: życiowa, rodzinna i materialna sytuacja pracownika. W praktyce oznacza to zatem, że wypłacane kwoty mogą się od siebie różnić. Z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą korzystać nie tylko pracownicy. Fundusz ten obejmuje swoją pomocą również ich rodziny, a także emerytów oraz rencistów jako byłych pracowników oraz ich rodziny. Mało tego! To również inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie ZFŚS prawo do korzystania z takich ze świadczeń.

Wczasy pod gruszą - jak można je spędzić?
Dla pracodawcy nie ma znaczenia to, w jakim czasie na przestrzeni danego roku pracownik wykorzysta swój urlop wypoczynkowy. Nieistotne jest dla niego także to, w jaki sposób go spędzi. W tym przypadku "wczasy pod gruszą" mogą być zarówno wyjazdem na wycieczkę, wyjazdem zorganizowanym "na własną rękę", jak i czasem spędzonym w domu. Żeby otrzymać takie dofinansowanie, należy złożyć wniosek o jego wypłatę u pracodawcy. Konieczne jest także dołączenie zaświadczenia, dokumentującego sytuację (rodzinną, majątkową, życiową) pracownika. Warunkiem jest ponadto skorzystanie z urlopu za okres co najmniej 14 nieprzerwanych dni. Pracodawca udziela pomocy zgodnie z regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Dofinansowanie urlopu - jakie to daje korzyści?
Dofinansowanie urlopu niesie za sobą korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. W przypadku pracodawcy, samo oferowanie wczasów pod gruszą pozwala mu kształtować pozytywny wizerunek jako tego, który dba o zdrowie i wypoczynek swoich pracowników. Takie rozwiązanie pozwala mu także skuteczniej zarządzać pracą oraz lepiej ją rozplanować (w oparciu o dłuższe plany urlopowe). Dofinansowanie urlopu sprawia, że pracodawca zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników. Co więcej, w ten sposób przeciwdziała ich pracoholizmowi i wypaleniu zawodowemu.
Z kolei w przypadku pracownika można tu zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt finansowy - dzięki dofinansowaniu, urlop kosztuje mniej. Daje to swobodę zaplanowania większego budżetu (np. na wyjazd), a także pozwala zaplanować dłuższy urlop, dający solidny wypoczynek.