Dotyczy dokumentu  Termin płatności  Wartość 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Wezwanie do zapłaty (z terminem płatności)
Jednym z często wystawianych przez przedsiębiorstwa dokumentów jest wezwanie do zapłaty z odsetkami. Pismo to ponagla nierzetelnego kontrahenta do spłaty zaległości wraz z odsetkami z tytułu niezapłaconych faktur bądź rachunków. Bardzo często dokument ten, który jest pierwszym krokiem na drodze do odzyskania przez firmę pieniędzy, wystarcza aby kontrahent wrócił na drogę uczciwości. Oszczędza nam to wiele czasu i pieniędzy, które poświęcilibyśmy na postępowanie sądowe. Aby nasze wezwanie do zapłaty było uznane przez sąd musi być poprawnie wypełnione i zawierać co najmniej następujące dane: miejsce i datę sporządzenia, dane dłużnika, dane wierzyciela, stosunek prawny, z którego wynika obowiązek zapłaty, kwotę długu wraz z odsetkami, wyznaczony termin spłaty długu, numer rachunku bankowego wierzyciela i podpis osoby wysyłającej dokument.


W jakich sytuacjach należy/warto wystawić wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty powinniśmy wystawić, jeśli nie wyznaczyliśmy terminu zapłaty na wystawionym wcześniej dokumencie księgowym (wówczas zgodnie z art. 455 kc nasze wezwanie określa po prostu datę płatności).


Kiedy można wystawić wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty możemy wystawić już następnego dnia po wyznaczonym terminie zapłaty. Im szybciej upomnimy się o należność, tym większe mamy szanse na pozytywne zakończenie sprawy.


Po jakim czasie wezwanie do zapłaty będzie nieskuteczne?

Na wystawienie wezwania do zapłaty mamy 10 lat, a w przypadku roszczeń wynikających ze świadczeń okresowych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: 3 lata. Po tym czasie zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego następuje przedawnienie sprawy.