Nazwa towaru lub usługi  Jm.  Ilość  Cena netto  Wartość netto  Stawka VAT  Kwota VAT  Wartość brutto 
Razem
Do zapłaty
Waluta
Przelicz

Eksport towarów (poza UE)
Faktura eksportowa, czyli jak rozliczanie wywozu towarów poza UE. Eksport towarów należy rozumieć jako ich sprzedaż na rzecz nabywców z krajów poza Unią Europejską. Coraz więcej polskich przedsiębiorców eksportuje swoje towary, co wiąże się także z koniecznością wystawiania faktur eksportowych. Regulacje dotyczące tego rodzaju transakcji ściśle określają zasady rozliczania podatkowego, dokumentowania dostaw, stosowanej stawki VAT, czy terminu pojawienia się obowiązku podatkowego. Polecamy lekturę najważniejszych zasad wystawiania faktury eksportowej. Na powyższej stronie można bezpłatnie wystawić fakturę eksportową, zapraszamy do korzystania z serwisu. Eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z obszaru Polski poza terytorium Unii Europejskiej. Proces ten odbywa w ramach dostaw towarów i jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz bądź przez nabywcę lub na jego rzecz. Podatnik może skorzystać z 0% stawki VAT. Warunkiem zastosowania preferencyjnego opodatkowania jest posiadanie przez przedsiębiorcę dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza teren UE, zanim minie termin złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy. Wartość wystawionego dokumentu opisywana jest w polu K_22 pliku JPK VAT.


Kiedy można zastosować stawkę VAT 0% przy eksporcie towarów poza UE?

Przy eksporcie towarów poza Unię Europejską (UE) możliwe jest zastosowanie stawki VAT 0% dopiero po spełnieniu kilku warunków jednocześnie: posiadamy pełną dokumentację przebiegu transakcji (realizacja zamówienia poza terytorium Unii Europejskiej (UE)), wysyłka realizowana jest w ramach dostawy towarów oraz została potwierdzona przez Urząd Celny (określony w przepisach celnych).


Jak udokumentować eksport towarów poza terytorium UE?

W celu poprawnego udokumentowania wywozu towarów, konieczne będzie przedstawienie dokumentów w formie elektronicznej z systemu teleinformatycznego (służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych) albo papierowej, potwierdzonej przez urząd celny/zbadanej przez właściwy organ podatkowy.


Kiedy przy eksporcie towarów poza kraje UE powstaje obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy dla transakcji poza kraje Unii Europejskiej (UE) powstaje na tzw. zasadach ogólnych, czyli z chwilą dokonania dostawy towarów bądź otrzymania części lub całości zapłaty.